Orbán Viktor szombaton azokról a gazdasági kockázatokról is beszélhet Tusnádfürdőn, amelyek abból adódnak, hogy már harmadik negyedéve tart a német gazdaság jelentős lassulása – mondta a kormányzati kommunikációval kapcsolatban álló forrásunk.
A stagnálás, a recesszió sem zárható ki a jövőben az Európai Unió legjelentősebb tagállamában, amely ráadásul Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere – tette hozzá.
Tény, hogy a tavalyi választások óta Orbán Viktor és Varga Mihály is többször figyelmeztetett egy lehetséges globális gazdasági válságra. Ezen kívül, mint megtudtuk, valószínűleg szóba kerül a „nemzeti régiókról” szóló állampolgári kezdeményezés. (Ennek lényege, hogy Erdély például saját maga dönthetne arról, hogy az oda jutó uniós pénzeket hogyan használják fel).
Forrásaink szerint téma lehet az is, hogy a keddtől szombatig tartó tábor most lesz 30 éves, valamint hogy milyen helyzet állt elő a májusi EP-választások után, továbbá hogy Ursula von der Leyent az Európai Bizottsági elnökévé választották.
![](/i/16/9/0/1241093.jpg)
Orbán Viktor egyébként egy évvel ezelőtt tévesen mérte fel az Unión belüli folyamatokat. Tavalyi beszédben ugyanis „Európa jelentős jobbratolódásáról” beszélt, és azt jósolta, ez várható az EP-választáson is. Ezt később a „bevándorlásellenes erők előretörésének” nevezte.
- „Itt himbálódzik az orrunk előtt egy csali. Ez pedig az a mondat, hogy valójában a kereszténydemokrácia is lehet liberális. Javaslom, hogy ne kapkodjunk, nehogy véletlenül horogra akadjunk, mert ha ezt elfogadjuk, akkor az a harc, küzdelem, amit eddig folytattunk, elveszíti az értelmét, és akkor hiába dolgoztunk. Mondjuk ki nyugodtan, hogy a kereszténydemokrácia nem liberális. A liberális demokrácia az liberális, a kereszténydemokrácia per definitio nem nem liberális, ha úgy tetszik, illiberális” - fogalmazott Orbán Viktor tavaly. A miniszterelnök így visszatért ahhoz a 2014-ben megfogalmazott, és vele szemben azóta is kritikaként használt gondolathoz, hogy kormánya „illiberális államot épít”.
![Németh Zsolt Orbán Viktor és Tőkés László](/i/16/9/0/1241098.jpg)
Az is tény, hogy a 2014-es „illiberálisozás” óta olyan gondolatot, amely ennyire mélyen és tartósan rezonálna az európai elit körében, nem sikerült megfogalmaznia. Tavaly például a „68-as elit” végét jósolta, ám ez a generáció továbbra is vezető posztokat tölt be. Saját nemzedékére utalva azt is megjegyezte, hogy a „90-esek”veszik majd át az EU vezetését, de erre még biztosan várnia kell.