Az újonnan felállt Európai Parlament híven tükrözi az európai politikai palettán végbement változásokat. Formálisan az erőviszonyok maradtak, hiszen a Néppárt (EPP) maradt a legerősebb, a szocialisták második helyen maradtak, de távolról sem azzal a súllyal, mint az előző ciklusban. A testület igen nagy mértékben megújult, a megválasztottak 58 százaléka EP- újonc. Bár továbbra is kisebbségben vannak, javult a nők aránya is, jelenleg eléri a 40 százalékot. Az AFP hírügynökség adatai szerint a kedden beiktatott 748 EP-képviselőből 436 (vagyis minden tízből hat) először szerzett mandátumot, a három katalán képviselő pedig a spanyol hatóságok ellenállása miatt nem élhetett a lehetőséggel. A 312 olyan képviselőből, akiknek már van tapasztalata az európai törvényhozásban, 293 az előző ciklusban is képviselő volt.
![Gilbert Collard](/i/16/9/0/1238405.jpg)
Legtöbb új képviselőt Szlovákia küldött, delegációja 85 százalékban újult meg, másodikként 80 százalékkal Svédország, majd 69 százalékkal Franciaország következik. Az ellenpólust Málta jelenti 33 százalékkal.
A frakciók között a Matteo Salvini és Marine Le Pen pártja köré épült új szélsőjobb Identitás és Demokrácia rendelkezik legtöbb újonccal (81 százalék), Macronék Renew Europe frakciója, akárcsak a Zöldek 69 százalékban sorakoztatnak fel újakat. Legkevésbé a nagyok, a Néppárt (EPP) és a szocialisták (S&D) újultak meg, 41 illetve 51 százalékban.
Jelentős növekedést mutat a nők aránya, amely jelenleg 40 százalék. Az első, 1979-ben rendezett EP-választás után 16 százalék volt arányuk, legutóbb, 2014-ben pedig 37 százalék. Hat ország, Franciaország, Ausztria, Szlovénia, Lettország, Málta és Luxembourg küldöttségei fele-fele arányúak a nemek tekintetében, a svéd és a finn delegációban többségben vannak a nők, 55, illetve 54 százalékban, Ciprus az egyetlen ország, amelynek küldöttségében nincs nő. Legtöbb női küldött a zöldeknél van, 53 százalék, őket követik a liberálisok 47 százalékkal, utolsó helyen pedig az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformisták állnak 32 százalékkal, de a Néppárt sem jeleskedik a maga 34 százalékával.
![A korelnök az örök fiatal Silvio Berlusconi](/i/16/9/0/1238406.jpg)
Az új Európai parlament életkora 21 évtől 82-ig terjed. Átlagéletkora nem változott, 50 év körül mozog, akárcsak az előző nyolc ciklusban. Legidősebb delegáció a litván, 66 éves korátlaggal, legifjabb a máltai 44 évvel. Legidősebb csoportosulás a jobbközép, 55 éves átlaggal, legfiatalabb a zöld 47 évvel. Az EP legfiatalabb képviselője a Zöldekhez tartozik, a dán Kira Marie Peter-Hansen, ő a maga 21 év, 4 hónap és 9 napjával az Európai parlament történetének legfiatalabb tagja. A korelnök pedig az olasz politika fenegyereke, a 82 éves Silvio Berlusconi.