![](/picture/127444/thumbnail/509/00509144.jpeg)
A diósgyőri várhoz tartozó Huszárvár elnevezésű területen augusztustól novemberig régészeti feltárás zajlik, ott fog állni a 13. században épült vár rekonstrukciójának részeként tervezett látogatóközpont. Előtte azonban Miskolczi Melinda, a Herman Ottó Múzeum régésze és csapata pontosan felméri az előkerült falakat. Mint lapunknak a helyszínen elmondta, viszonylag könnyű dolguk van, mert a terület nem ismeretlen a régészet számára: 1967-ben Czeglédy Ilona, 1977-ben Gádor Judit, 2003-2008 között Lovász Emese végzett ott ásatásokat. – Gazdasági épületek állhattak itt, a középkori katonaság egy része itt állomásozhatott, a népnyelv ezért őrizte meg a Huszárvár nevet – mondta.
![](/picture/127442/small/509/00509135.jpeg)
- A korábbi feltáró régészek adatai alapján a Huszárvár területe nagyobb lehetett a középkorban, észak felé biztosan terjeszkedett. A hitelesítő ásatással pontosabban be lehet mérni a vizsgált helyet. Szerencsénkre az elmúlt tíz évben meglódult a technika: nem pusztán szintezővel dolgozunk, van olyan GPS-ünk, amelyik néhány centiméter eltéréssel határozza meg, hol vannak a falak, továbbá a Herman Ottó Múzeumnak van drónja, légifotóit a dokumentálás során alkalmazzuk. Háromdimenziós fotómodellt is készítünk – mesélt Miskolczi. A sokszínű lehetőségek meghozták az eredményt. Rájöttek, az 1977-78-ban épített mostani vasbetonkerítés alatt már a középkorban is volt egy zárófal.
A jogerős építési engedélyt is megkapta a vár teljes rekonstrukciója, a munka 2018-tól két évig tart. Akárcsak a 2014-es felújításkor, úgy most is nagy vitákat kavart a beavatkozás, többek között építészeti, régészeti, művészettörténeti szempontból. – Mindig kérdés, hogyan nyúljunk középkori várainkhoz, maradjanak romos állapotban vagy falazzunk fel felhasználható tereket. Úgy gondolom, valamilyen szinten mindenképpen szükséges a romkonzerválás; a most tervezett kiépítés mértékét az utánunk következő generáció lesz képes helyesen megítélni – mondta az ásatásvezető.
Ezzel a kerítéssel párhuzamosan feltárták egy észak-déli irányú, Mátyás-kori épület falait. Az ajtót még csak félig bontották ki, de az már látszik, hol lehetett bemenni, az elrendezése pedig a klasszikus háromosztatú parasztházakéhoz hasonlatos. Középen állt egy fogadóegység, abból jobbra-balra szobák nyíltak: a dél felé nyíló szoba világosan kirajzolódott, a másik oldalon pedig egészen hosszan nyúlt el egy helyiség. Az épület falai a várhoz tartozó mosdóépület pincéjében is rejlenek, ezeket Lovász Emese már feltárta. Miskolczi ugyanakkor újabb felfedezést is tett: az épület alatt egy feltöltési rétegre, az úgynevezett vársíkra bukkant. – Czeglédy elképzelése alapján a várárokból kinyert földet terítették el a környéken, utána építkeztek a Huszárváron.
![](/picture/127443/normal/509/00509138.jpeg)
A feltöltés alatt találtak egy vastag fekete réteget, ez egy Árpád-kori település külterülete lehetett. Noha házakat, karámokat nem találtak, ez a cseréptöredékben gazdag réteg mindenképpen az egykori faluhoz kapcsolható. Ez alatt egy újabb réteg jelentkezett, ott kelta kerámiadarabokra bukkantak. A hely egy kincsesbánya, mivel a területen álló valamikori árok maradványát a középkorban szemetesgödörnek használták. A Huszárvárban leltek rá egy aranyozott ezüstgyűrűre is, amely a 14-15. században készülhetett. Az igényes kivitelű férfi gyűrűt keveset hordhatták, a használat csak belső oldalán látszik. A külsején lévő felirat gótikus minuszkulával íródott, restaurálás előtt egyelőre csupán a latin deus (isten) szó vehető ki rajta.
![](/picture/127440/normal/509/00509126.jpeg)
Legnagyobb számban kerámiatöredékek és állatcsontok kerültek felszínre. Találtak egy gótikus kulcsot is, amelyet az egyik ásatástechnikus vett észre az árok iszapjában. Miskolczi nem meri kijelenteni, hogy ez a főkaput nyitotta, az viszont biztos, hogy a tárgy a 14–15. században készült. Fémkereső segítségével bukkantak rá egy ónkancsóra, amely földet rejt. A tárgy azért is érdekes, mert középkori fémedényt – főleg ép állapotban – ritkán találni feltárásokon. Nemrég felszínre került egy madarat ábrázoló pecsétnyomó is, amit a középkorban azért dobhattak a szemétre, mert láthatóan megsérült a rajta lévő véset. A terület egyik érdekes lelete egy csontkorcsolya. Eleink a középkorban nem acélon csúszkáltak, hanem marhacsontokra fúrtak lyukat, majd madzaggal a lábukra kötötték azt.
A vár temetője a feltételezések szerint az egykori pálos kolostor volt, ami a Máltai Szeretetszolgálat miskolci központja melletti parkban található. Ugyanakkor a Huszárvár területén is van néhány sír. 1674-ben a várat elfoglaló kurucokat legyőzték a Kassáról érkező császári csapatok. Ennek emléke az a rengeteg ólomgolyó, amit nemrég találtak a várárokban.
Az ostromot követően ezen a területen végeztek ki tizenöt kuruc vezetőt; a korábbi kutatások öt, ehhez kapcsolható temetkezési helyet feltártak. A sírok szegényesek, a ruházati elemekből (ruhakapcsok, gombok, csatok) nagyon kevés maradt meg: a katonákat ingre, gatyára vetkeztették, úgy is temették el őket. Miskolczi bízik benne, hogy megtalálhatják a többi katona maradványait.